вівторок, 11 березня 2025 р.

Артура Шопенгауера. ПІЗНАЄМО ЄВРОПУ БЛИЖЧЕ. ОСОБИСТОСТІ

 


22 лютого – 235 років від дня народження Артура Шопенгауера (1788–1860), німецького філософа, представника ірраціоналізму та волюнтаризму, творця «етики песимізму», прихильника ідей Канта і Платона.

Артур Шопенгауер народився у родині данцигського банкіра у 1788 році. Його мати - видатна німецька писменниця Анна Шопенгауер після смерті чоловіка переселилася у Веймар. В її домі часто бували такі відомі люди, як Гете, Віланд, Гримм, брати Шегелі. Глибоко вражений смертю батька, майбутній філософ деякий час займався комерційною діяльністю, яка була йому глибоко огидною.

Вже в юності в його характері виявляються задатки песимізму, які наклали відбиток на його життя та життєву рефлексію.

Коли Артуру виповнилося 21 р., він вступив до Геттингенського університету, на медичний факультет, а під впливом Г.Е. Шульца зацікавився філософією.

З 1820 по 1831 рр. Шопенгауер працював в Берліні приват-доцентом, а пізніше відмовився від викладацької діяльності і іншу частину життя провів у Франкфурті-на-Майні, де і помер у 1860 р.

Вчення Шопенгауера — об’єктивний ідеалізм у поєднанні з ідеалізмом суб’єктивним. Філософ пропонує синтезувати раціональне та інтуїтивне мислення, так як це єдині складові людського пізнання. Крім зовнішнього досвіду і раціонального пізнання, яке базується на ньому, існує внутрішній досвід. Причому інтуїтивне пізнання виникло раніше, ніж логічне, тому розум повинен базуватися на інтуїції і повинен доповнюватися нею.

Немає коментарів:

Дописати коментар